Banners




“Surfbussen Hypar Patrik Ronström: Ibland händer det att vi hypar en av våra medresenärer lite extra, denna gång ä... http://bit.ly/bkv00p
24 augusti 14:49
Follow me on Twitter »

TextBox

30
november

Östersund får en snökiteskola

Med skolor i Åre, Vemdalen, Funäsdalen, Sälen, Gävle och Stockholm med omnejd startar nu Kiteakademin.se även ett samarbete med den helt nykläckta snökiteskolan Östersundkite Ännu en skola i raden tänker du, men så är det inte riktigt. Här finner du nämligen en utav Sveriges absolut mest rutinerade snökiteinstruktörer och fjällguider; Simon Jaktlund. Simon som en gång i tiden var ägare till Kenneth, som en gång i tiden hade mitt jobb och sedan blev min kollega. Som sedan stack iväg på en oförskämt lång tremånaders semester och hade det skitbra, startar alltså nu en ny skola. Men han är inte ensam, med sig har han sin gamla vapendragare Mattias Cronskär som också han är en rutinerad snökitare.

Mattias som tidigare har sålt ett annat kitemärke, har nu kommit till insikt och blir återförsäljare för Ozone snökites i Östersund.

Det här radarparet kommer alltså ta hand om dig som vill gå kurs i Östersundstrakten. Jag har försökt pumpa Simon på information om vad som egentligen kommer hända där uppe i vinter, lite har han berättat, lite annat har han berättat med orden:
- Ja, men du, det här är super, super hemligt, så du får inte säga nåt... Andra saker vägrar han helt enkelt svara på. Så det ligger en viss mystik över Östersundskite, med andra ord är allt precis som vanligt när det gäller Simon Jaktlund. Så, för alla er som också är galet nyfikna på att veta mer om vad som kommer hända i Östersund i vinter, slå honom en signal och pressa honom.
(Glöm inte att berätta allt för mig sen bara)

30. november 2009 10:00 by Patrik in Snowkite | Våra vänner

Lägg till kommentar


(Kommer visa din Gravatar ikon)

  Country flag

biuquote
  • Kommentar
  • Live överblick
Loading